کنترل گرسنگی احساسی

تا چه مدت می‌توانید تنها سالاد و فیله مرغ کبابی بخورید؟ این الگو شما را خسته خواهد کرد. پس شما به یک رژیم غذایی متناسب با ذائقه و فرهنگ ایرانی نیاز دارید.

کنترل گرسنگی احساسی

بیشتر ما تنها در زمانی که گرسنه هستیم غذا نمی‌خوریم.در واقع این معده ما نیست که به ما فرمان خوردن می‌دهد، بلکه پیام گرسنگی از سوی احساسات ما صادر می‌شود. شاید بگویید که خیر، من همیشه فقط تنها زمانی غذا می‌خورم که احساس گرسنگی کنم. اما مشکل اینجا است که این احساس همیشه واقعی نیست. برای مثال این بار که خیلی زود احساس گرسنگی کردید، کمی کاهو یا حتی آب بخورید. به شکلی جادویی می‌بینید که احساس گرسنگی شما برطرف می‌شود. همین موضوع نشان می‌دهد که احساس گرسنگی شما واقعی نبوده است. مثلا ممکن است شما هر شب به خاطر عادت شام بخورید. در حالی که به آن حجم از غذا و خوراکی‌های بعد از آن نیاز نداشته باشید. این که در مقابل تلویزیون بنشینید و دلتان بخواهد پاپ کورن بخورید، یا دوست داشته باشید پشت فرمان تخمه بشکنید. در این موارد شما واقعا گرسنه نیستید. بلکه اسیر گرسنگی ذهنی شده‌اید.

کنترل گرسنگی احساسی

اما چطور می‌توانید بر این گرسنگی غلبه کنید.

کنترل استرسی

این نصیحت که سعی کنید استرس نداشته باشید، کار نمی‌کند. با این وضعیت اقتصاد و مشکلات زندگی مگر می‌شود استرس نداشت؟ استرس شما وقتی بیشتر می‌شود که فکر کنید استرس خودش باعث ترشح هورمون‌های چاق کننده می‌شود. اما می‌توانید استرس خود را با روشی غیر از خوردن خالی کنید. یوگا، موسیقی ملایم، صدای طبیعت، تنها نشستن در ایوان خوردن چای، دوش آب گرم و پیاده‌روی راه‌های بهتری برای کنترل استرس هستند.

احساس خستگی شدید

خستگی شدید باعث می‌شود که دلتان یک چیز شیرین بخواهد. همین موضوع باعث می‌شود که نه به خاطر گرسنگی، بلکه برای کنترل احساسات خود غذا بخورید. در این مواقع نوشیدن قهوه یا چای، دراز کشیدن و گوش دادن به موسیقی، کمی پیاده‌روی و حمام خستگی شما را از بین می‌برد.

تنهایی و حوصله سر رفتن

بسیاری از افراد برای گریز از تنهایی به خوردن روی می‌آورند. مطالعات نشان می‌دهد که افراد تنها بیشتر در معرض خطر چاقی هستند. همچنین شاید وقتی کاری برای انجام دادن ندارید، به خصوص وقتی بعد از یک روز کاری طولانی خسته هستید و نمی‌توانید فعالیت مفرح داشته باشید، با خوردن خود را سرگرم کنید. خواندن کتاب، زنگ زدن به یک دوست، بیرون رفتن از خانه و پلی‌استیشن (که دست‌ها را مشغول و خوردن را غیر ممکن می‌کند) انتخاب بهتری است.

غذا خوردن عاقلانه

از نظر ما بهترین روش لاغری غذاخوردن عاقلانه است. با چهار قدم ساده می‌توانید غذا خوردن خود را بهتر کنید. حواس پرت نباشید- اگر پای تلویزیون، در حال گفت‌وگو، در حال چک کردن اینستا یا با فکر مشغول غذا بخورید، متوجه سیر شدن خود نمی‌شوید و خیلی بیشتر از نیاز غذا خواهید خورد.تمرکز داشته باشید- آرام غذا بخورید. به بو و طعم غذا فکر کنید. مواد اولیه سالم و طبیعی انتخاب کنید. یک غذای زشت، باعث می‌شود که با سرعت غذای خود را تمام کنید، بدون آن که به پیام سیری دقت داشته باشید.

قاشق را کنار بگذارید- یک روش برای این که بیشتر به غذا دقت کنید، این است که بجای قاشق از چنگال استفاده کنید. یا کار با چاپ‌استیک را یاد بگیرید. بله، این کار باعث می‌شود که غذا خوردن سخت‌تر شود. همین موضوع تمرکز شما روی خود غذا را بالا می‌برد. غذای خود را تمام نکنید- خیلی وقت‌ها واقعا سیر شده‌ایم. اما اصرار داریم که بشقاب خود را تمیز کنیم یا تا آخرین لقمه را بخوریم. ایرادی ندارد که نصف غذای خود را بخورید و مابقی را بگذارید برای وعده بعدی. نمی‌گوییم غذا را دور بریزید. بلکه می‌گوییم بیشتر از نیاز خود نخورید.

توصیه ما به شما برای یافتن بهترین روش لاغری

هیچ روشی وجود ندارد که بشود آن را به عنوان بهترین روش لاغری به تمام مردم توصیه کرد. کسی که می‌خواهد به شما برنامه غذایی یا تمرین بدهد، حتما باید از شرایط بدنی شما باخبر باشد و اطلاعات جامعی (خیلی بیشتر از سن، قد و وزن) از شما بخواهد. سعی نکنید راه‌ها و روش‌هایی را امتحان کنید که بی‌نهایت ساده به نظر می‌رسند. این روش‌ها اغلب یا کار نمی‌کنند یا به سلامت شما آسیب می‌زنند. اگر می‌خواهید بدون مشکل لاغر شوید، باید ذهنیت خود را عوض کنید، در مورد تغذیه و ورزش مطالعه کنید و اطرافیان خود را از برنامه جدید غذایی و ورزشی خود باخبر سازید تا بهتر بتوانند شما را درک کنند.

حتما ورزش کنید، اما مطمئن شوید که دارید از یک برنامه اصولی پیروی می‌کنید. بدن نامتقارن، آسیب مفصلی و آسیب به دیسک کمر از مرسوم‌ترین مشکلاتی است که تازه‌کارها با آن مواجه می‌شوند. بهترین روش لاغری قطعا یک روش اصولی و مبتنی بر علم و تجربه است. از آن به بهترین شکل بهره ببرید.