فیلترشنی چیست

فیلترشنی چیست، دستگاهی که با صاف کردن فیلتراسیون فیزیکی آب باعث حذف ذرات معلق مواد آلی، رنگ، باکتری ها و ذرات حاصل از خوردگی می شود. دستگاه فیلترشنی به صورت استوانه ای شکل، تحت فشار طراحی می شوند.

و داخل ستون ها به وسیله شن سیلیس پر می گردد که معمولا یک لایه ذرات درشت جهت جلوگیری از گرفتگی و سپس یک لایه ذرات ریز بر روی آنها ریخته می شود.


نکات مهم انتخاب و خرید انواع فیلترشنی


فیلترهای شنی با عبور آب از بستر ماسه های دانه بندی شده و شن وظیفه جداسازی ذرات معلق از آب در گردش را به عهده دارند که، به عنوان پیش تصفیه باعث زلال شدن آب و شفافیت گردیده، ولی دیگر ارگانیک های موجود در آب را حذف می نمایند. نمونه فیلترشنی رایج در منازل همان فیلتر تصفیه آب یخچال ها است که به عنوان، یک فیلترشنی صرفا توانا به جذب ذرات درشت و ارائه آب زلال مصرفی میباشد. فیلترشنی جهت تصفیه آب های سطحی چاه ها یا رودخانه ها، حذف رنگ ها، آب استخر و برج های خنک کن و... مورد استفاده قرار می گیرد. فیلترشنی تحت فشار رایج ترین نوع فیلتر برای استخرها است که با سرعت مناسب برای فیلتراسیون تصفیه ای مناسب را فراهم میسازد و استفاده از فیلترشنی در استخرها علاوه بر اینکه چربی های شناور روی آب را جذب می کند ذرات معلق فوق هم جدا سازی می کند.


ویژگی های فیلترشنی


1- مجهز به شیر هواگیری و فشار سنج
2- بدنه صافی تا پنج بار فشار را به خوبی تحمل می کند
3 -قابل تجهیز به سیستم اتوماتیک شست و شوی معکوس
4- سه لایه رنگ اپوکسی( پوشش های رنگی ضد خوردگی) در قسمت داخلی بدنه و سطح خارجی بدنه صافی با رنگ مناسب و ضد زنگ مناسب پوشیده می شود
5 -مجهز به دریچه های بازدید بالا و پایین


نتیجه گیری


برای طراحی فیلترشنی استخر باید به فاکتور سرعت خطی آب توجه کرد که برای آب اسخر سرعت خطی آب را بیست متر در ساعت در نظر می گیرند.