آشنایی با پورت های USB Type C و USB 2
آشنایی با پورت های USB Type C و USB 2

آشنایی با پورت های USB Type C و USB 2، با ما همراه باشید تا شما را با پورت های USB Type C و USB 2.0 آشنا کنیم. 

پورت USB Type-C

نام‌های دیگر: USB-C

توضیح: این نوع پورت USB باریک آینده‌ی پورت‌های USB خواهد بود. پورت USB Type-C که در حال حاضر هم روی برخی از گجت‌ها یافت می‌شود در آینده‌ی نزدیک جایگزین پورت USB Type-A، پورت USB Type-B و microUSB خواهد شد. پورت USB Type-C به دلیل این‌که از پورت‌های USB قبلی بسیار باریک‌تر است می‌تواند روی لپ‌تاپ‌های به‌شدت باریکی نظیر مک‌بوک ۱۲ اینچی استفاده شود. همچنین پورت USB Type-C یک پورت دورو است؛ بنابراین دیگر نگران برعکس بودن کابل هنگام اتصال به دستگاه نخواهید بود.

خوب یا بد پورت‌های USB Type-C می‌توانند از چندین استاندارد مختلف پشتیبانی کنند که البته همه‌ی آن‌ها عملکردهای یکسانی ندارند. پورت Type-C می‌تواند فایل‌ها را با یکی از دو سرعت USB 3.1 نسل اول (۵ گیگابیت در ثانیه) یا USB 3.1 نسل دوم (۱۰ گیگابیت در ثانیه) منتقل کند. این پورت می‌تواند از قابلیت USB Power Delivery هم پشتیبانی کند و در نتیجه می‌توانید لپ‌تاپ خود را از طریق آن شارژ کنید. پورت USB Type-C قادر است از طریق حالتی به نام Alt Mode به انتقال سیگنال‌های DisplayPort بپردازد یا حتی به‌عنوان یک پورت Thunderbolt انجام‌وظیفه کند.

تولیدکنندگان می‌توانند سازگاری پورت USB Type-C را با سرعت USB 3.1 نسل دوم با استفاده از یک لوگوی SS 10 نمایش دهند یا با استفاده از یک لوگوی باتری امکان شارژ کردن دستگاه از طریق آن را مشخص کنند. متاسفانه کمتر شاهد استفاده از این علایم هستیم. ولی اغلب اوقات لوگویی شبیه صاعقه در کنار پورت‌های USB Type-C دیده می‌شود که نشان می‌دهد این پورت عملکرد پورت تاندربولت ۳ را هم دارد، از بالاترین سرعت انتقال داده‌ها پشتیبانی می‌کند و می‌تواند اطلاعات ویدیویی را منتقل کند.

آداپتورهای مورد نیاز: اگر شما یک پورت USB Type-A دارید و باید دستگاهی با پورت USB Type-C را به آن وصل کنید، می‌توانید از یک کابل USB-C به USB Type-A با قیمتی در حدود ۴۰ هزار تومان استفاده کنید.

استاندارد USB 2.0

نام‌های دیگر: High-Speed USB، USB 2

توضیح: یک پورت USB 2.0 قابلیت نقل‌وانتقال اطلاعات را تا سرعت ۴۸۰ مگابیت در ثانیه دارد. USB 2.0 معمول‌ترین سرعت در پورت‌های USB محسوب می‌شود و با بخش اعظم لوازم جانبی موجود سازگار است. استاندارد USB 2.0 می‌تواند در اشکال مختلفی از جمله USB Type-A (مستطیل)، USB Type-B (مربع)، mini یا micro USB وجود داشته باشد. در لپ‌تاپ‌ها و سیستم‌های دسکتاپ پورت USB 2.0 همیشه به شکل USB Type-A خواهد بود ولی در گوشی‌های و تبلت‌ها اغلب به شکل micro USB دیده می‌شود.